Mediclust bilgi notu

Bu gün mediclust markasını medikal kümelerin ( samsun Ankara, istanbul, izmir) platform ismi olarak kullanılmaktadır.

✔️Mediclust AŞ

Kurumsal ortakları:

💧Samsun tso

💧Bafra tso

💧Çarşamba tso

💧Samsun esnaf odaları birliği başkanlığı

💧Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası

💧Samsun teknopark A.Ş/ OMÜ

💧Medikal sanayi inovasyon kümesi derneği.

10.000.000₺( on milyon ₺ sermayeli ) şirket olarak düşünüldü.

Şirketin kurulum çalışmalarını hızlandırmak ve kurumların sayıştay incelemesine takılmaması için ilk etapta büyüşehir dışındaki kurumların hisse oranları %1 olarak düşünüldü.

Büyükşehir dışındaki kurumlar müşterek sermaye katılımı için halkbank şubesinde açılan hesaba 20.000₺ yatırılmıştı. Büyükşehir 2.3 milyon ₺ hesaba yatırılamadığı için ve daha sonrada şirket ortaklığından çekildikleri için şirket kurulamadı.

BÜYÜKŞEHİR ORTAKLIKTAN ÇIKTI

Samsun Valiliği koordinesinde; Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Medikal İnavasyon Kümesi Derneği(MEDİKÜM), Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği, Samsun Teknopark AŞ., Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası desteği ile şirkete ‘MediClust Medikal Sanayi ve Ticaret A.Ş’ adı verildi.

Büyükşehir Belediyesi sermayede yüzde 93, diğer ortaklar ise yüzde 1 paya sahip oldu. Kurulan şirkete ortaklar, para aktardı. 2 yıl önce kurulan şirket, daha faaliyete geçemeden kapanma aşamasına geldi. Şirketin büyük ortağı olan Büyükşehir Belediyesi, aldığı kararla şirkete ortak olmaktan vazgeçti.

2 YIL ÖNCE KURULDU

Dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ise tek cerrahi el aletleri üretim üssü olan Samsun’da sektöre yönelik kamunun ihtiyacı olan tıbbi cihaz ihtiyacını güdümlü olarak üreterek kamunun hizmetine sunacak olan MediClust A.Ş. firması, Bakanlar Kurulu kararı ve Cumhurbaşkanlığı onayı ile 18 Aralık 2017 tarihinde 10 milyon lira sermaye ile kuruldu. Kurulan şirketin amacı, dünyada 400 milyar dolardan fazla bir pazar payı bulunan tıbbı cerrahi aletler sektöründe Türkiye’nin yüzde 1 payı olan payını arttırmak olarak açıklandı.

GENEL SEKRETER YAZI GÖNDERDİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram imzalı MEDİKÜM’e gönderilen yazıda, şirket ortaklarının şirketin hesaba aktardığı ortaklık ücretlerinin alınması istendi. Gönderilen yazıda, “Samsun Ticaret Sicil Müdürlüğü’nce 12.04 2018 tarih ve 00424 Ana Sözleşmesi tasdik olunan MediClust Medikal Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne kurumumuz ortak olmaktan vazgeçmiştir. Halk Bankası Canik Şubesi nezdinde açılan bloke hesaba yatırmış olduğumuz sermaye payımızın iadesi için Samsun Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne müracaat ederek alacağınız yazıyla birlikte ilgili bankaya başvurmanız gerekmektedir “denildi.

SEÇİM ÖNCESİNDE TOPLANTI YAPILDI

Seçimden önce 5 Mart tarihinde Samsun’a gelen İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli şirkette ve medical aletler üreten firmalarda inceleme yaparak, “Sayın Cumhurbaşkanımızın özel talimatları ve görevlendirmeleri çerçevesinde buradayız. Samsun böyle bir üretim alt yapısına sahipken burada üretilen ürünlerin halen ithal edilmesi Türkiye’nin lehine olan bir politika değildir. En kısa zamanda Türkiye bu alandaki ihtiyacının tamamını buradan karşılayacak. Medikal aletler konusunda başlatılan çalışmada maalesef yeterince ilerleme kaydedilemedi. Medikal kümelenme konusunda Samsun’un önemli bir potansiyeli olduğunu biliyoruz. Üretimi artırarak, ürünleri iç piyasada değerlendirileceğiz ve daha sonra ihracat konusunda çalışmaları yürüteceğiz” demişti.

https://www.hedefhalk.com/yazarlar/ragip-goker/mediclust-in-kapanmasi-samsun-un-bagrina-saplanan-hancerdir/617276/

MEDİCLUST’ın kapanması Samsun’un bağrına saplanan hançerdir

Cerrahi alet üretimi Samsun’un tekelindeki bir sektördü, ülkemizde şehrin ‘Tekel’indeki bir sektördü.

Ki;

Bahadır Tıbbi Aletlerin 1983 yılında kurulmasıyla başlayan süreçte sektör önümüzdeki yıl 40. yılını tamamlamış olacak.

Bahadır tıbbi Aletler ve onun bünyesinden yetişmiş Mehmet Aygün’ün kurduğu Aygün Cerrahi Aletlerin dışında uluslararası alanda bilinen ölçekte büyümüş başka firmaları oluşturamadık maalesef.

Ki;

Sayıları 50’yi aşmış irili-ufaklı üretici firma var Samsun’da.

Üretim üssü olarak Samsun, sektörde ‘Tekel’ konumunda olsa bile sektörü neden uluslararası çapta büyütebilmiş değiliz.

Yeteneksiz miyiz?

Asla.

Çok yetenekli üreticilerimiz var yani.

Bahadır ve Aygün firmalarının bünyelerinde AR-GE birimleri bile kuruldu.

Bugün Amerika kıtasında, bir başka gün uzak Asya’da bir ülkede paylaşım yapan Mehmet Aygün’ü takip etmekten başım döndü adeta.

O fuar benim, bu fuar senin gibisinden dünyanın dört bir yanındaki fuarları geziyor Mehmet Aygün.

Turistik gezi amacıyla yapmıyor bunu, ürettiklerini sergiliyor çünkü o fuarlarda.

Ahmet Bahadır ve kardeşleri de firmanın yönetimini genç kuşaklara devretmiş.

Fişek gibi gençler yönetiyor şimdi Bahadır’ı.

Peki, bu kadar çabaya ve tekelci konumda bulunmasına rağmen sektör neden büyüyemiyor?

Cevap basit aslında.

Tıpkı tarımsal üretimde dışa bağımlı kalmamızdaki acı gerçek gibi, tıbbi cihaz sektörünün uluslararası çapa ulaşamamasının nedeni de birçok sektörde çekilen sıkıntı gibidir aslında.

Oysa özellikle kamu hastanelerinin sarf malzemelerinin yüzde 25’ini yerli üretimden karşılanması gibi bir yönetmelik bile var ama hastaneler, yönetmelikle konan bu kotayı, pamuk, yatak – çarşaf, nevresim ya da perde gibi malzemelerle dolduruyorlar.

Tıbbi cihazlar ise yabancı menşeili ürünler arasından terci ediliyor.

Bu olumsuzluğu bertaraf etmek için dört yıl önce Samsun’da aralarında Büyükşehir Belediyesi, Valilik, TSO gibi kurumların ortaklığı ile MEDİLUST adlı bir firma kurulmuştu.

Samsun’da üretilen tıbbi cihazları MEDİCLUSTalacak, Sağlık Bakanlığının da koordinasyonu ile malzemeleri basta kamu hastaneleri olmak üzere ülkemizdeki sağlık kuruluşlarına satacaktı.

Sektör böyle büyüyecekti.

Almanya’nın Tuttlingen’i gibi sektörün dünya çapındaki bir merkezi olacaktı Samsun.

Böyle bir heyecan oluşmuştu.

Cerrahi alet üretimi Pakistan’da da yapılıyor ama bu üretim biçimini kelimenin tam anlamıyla ‘merdiven altı’ olarak tanımlamak mümkün.

ABD’de Boston cerrahi alet üretiminin merkezlerinden biridir ama Almanya’nın Tuttlingen kasabasının yanı sıra, Samsun da sektörün önemli üretim merkezlerinden biri olarak bilinir.

Almanların Aesculap firması sektörün en büyüğüdür.

Bahadır da veya ne bileyim Aygün de bizim Aesculab’ımız olabilirdi.

O ölçekte olamadılar maalesef.

Sebebi, ne Bahadır kardeşlerdir, ne de Mehmet Aygün’dür.

Bunun ayıbı hepimize aittir.

En çok da sektörü baltalayanlarındır.

Şehirde sektörün büyümesi için hiç çaba harcanmadığını da söyleyemem.

O çabaların sonucunda işte MEDİCLUST bile doğmuştur.

Ve fakat.

MEDİCLUST‘ın büyük ortaklarından Samsun Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Demir’in Başkan seçilmesinden hemen sonra, ilk icraat olarak şirket ortaklığından çekilince, MEDİCLUST da henüz doğum aşamasındayken ölüme terk edildi.

O karar da, tam anlamıyla Samsun’un bağrına sağlanmış bir hançer oldu.

MEDİCLUST‘un ölümüyle sektör yok olmadı elbette.

Bahadır ve Aygün gibi bir iki firma üretimine devam ediyor hala.

Ürünler özellikle Avrupa ülkelerine satılıyor.

Ama nasıl?

Bizim kamu hastanelerinin aldığı ve o çok bilinen Avrupalı marka olarak bildikleri cerrahi aletlerin tamamı aslında Samsun’da üretiliyor ama o malzemeleri kullanan hekimler bunun farkındalar mı onu da bilmiyorum.

Bizim cerrahi alet üreticilerimizin birçoğu  günümüzde Avrupalılar için fason üretim yapıyor.

Üzerinde Avrupalı firmaların markası  bulunan ürünler Samsun’da üretiliyor ve Avrupa’ya gönderiliyor, oradan da Türkiye’de ‘Avrupalı mal’ olarak satılıyor.

Sonra da biz ”İhracatımız artıyor” diye hamasi nutuklar atıyoruz.

İthalat da o oranda artıyor oysa.

Çünkü hem Samsun’da üretilenleri geri alıyoruz, hem de üretimde kullanılan çelik gibi hammaddeleri dışarıdan alarak döviz kaybediyoruz.